Kamery AHD – nowoczesne możliwości w starym systemie monitoringu. Analog High Definition  jest nowoczesnym rozwiązaniem monitoringu. System ten opiera się na strukturze podobnej do analogowego odpowiednika CCTV. Różnice stanowi jednak dodatkowa możliwość przesyłu obrazu w wysokiej rozdzielczości HD lub Full HD. Obecnie istnieje możliwość przesyłu w wersji HD 720P, w przyszłości będzie on możliwy również w wersji Full HD 1080P. Zaletą kamer AHD jest fakt, wykorzystania dotychczasowej struktury kabli analogowych.

Charakterystyka kamer AHD

Kamery posiadające system AHD w wersji HD wykorzystują w swym działaniu przetwornik CMOS, o rozdzielczości 1,3 Mpx lub 1,4 Mpx w wersji 720P, a także przetwornik 2 Mpx dla wersji Full HD. Urządzenia te, w zależności od typu użytych matryc CMOS, producenta oraz procesów obróbki sygnałów DSP, wyposażone mogą być w różne systemy tj. mechaniczny filtr IR-Cut, funkcje WDR, redukcję szumów 3D-NR, podbicie czułości Sens-Up lub też ekranowe menu umożliwiające korzystanie ze zdalnego dostępu UTC. Sposób działania systemu AHD jest podobny do HDCVI. Różnicę stanowi fakt, że system HDCVI oparty jest na transmisji TX-RX. Oznacza to, że kamera z tym systemem działa jedynie z rejestratorem HDCVI, czyli CVR. System AHD posiada analogowe wyjście CVBS, które umożliwia podpięcie kamery do dowolnego analogowego rejestratora DVR. Dzięki temu rozwiązaniu nie będzie konieczna całościowa modernizacja istniejących systemów. Monitoring AHD ma duże szanse na zaistnienie, jako alternatywa obecnych systemów analogowych. W zależności od firmy kamera w wersji AHD obsługuje zdalny dostęp do OSD, czyli menu ekranowego w standardzie UTC.

Zalety systemu AHD

Największą zaletą tej technologii jest umożliwienie dokonywania przesyłu na duże odległości. Wynoszą one nawet 500 metrów i nie jest konieczne wykorzystywanie urządzeń wzmacniających jej sygnał. Obraz przesyłany jest w czasie rzeczywistym, bez żadnych zakłóceń. Takie zdarzenia miały miejsce w przypadku systemów CCTV. Dzięki technologii AHD istnieje możliwość zwiększenia jakości dokonywanej obserwacji na bardziej szczegółową. Jest to szczególnie ważne w miejscach, w których dużą rolę odgrywają detale np. na parkingach, chodnikach, systemy handlu.

Dodatkową zaletą systemu AHD jest fakt, że transmisja sygnału audio, video oraz zasilanie odbywają się przy wykorzystaniu jednego przewodu. Rozwiązanie to jest dużym udogodnieniem. Ponadto kamery wykorzystujące to rozwiązanie cechują się dużo większą rozdzielczością niż kamery analogowe. Integracja CCTV z urządzeniami Roger.

Porównując ceny urządzeń AHD oraz CCTV, możemy stwierdzić, że są one porównywalne. Biorąc jednak pod uwagę ich jakość oraz funkcjonalność porównanie to wypada na korzyść nowej wersji. Wymiany kamer można bez problemu dokonać bez zmiany systemu. Może ona pracować nawet na starym jego rodzaju. Więc kolejną ich zaletą jest łatwa i tania instalacja. Kamery te mogą pracować zarówno w wersji HD jak i analogowej a rejestratory samodzielnie wychwytują i rozpoznają rodzaj  sygnału, automatycznie dostosowując się do niego. Jest to kolejnym udogodnieniem. Oprócz wysokiej jakości rejestrowanego obrazu, porównywalnej do tej w kamerach IP, kamery z systemem AHD cechuje uniwersalność. Jest to dowodem na to, że nowoczesne rozwiązanie nie koniecznie generuje wysokie koszty.

Przeczytaj o planowaniu systemu monitoringu