Odpowiednio dobrany system alarmowy zapewnia bezpieczeństwo każdego mieszkania czy posesji. Warto więc zainwestować w tego typu instalację. Ceny systemów alarmowych nie są niskie, ale przy optymalnym ich dopasowaniu do możliwości użytkownika mogą one być znacznie obniżone. Warto więc przyjrzeć się jakie są rodzaje systemów alarmowych i gdzie znajdują one zastosowanie, a także jak zbudowany jest tego rodzaju system.
Alarmy – co zawiera system alarmowy
Naczelnym elementem systemów alarmowych są czujki. To właśnie one są odpowiedzialne za komunikację z centralną alarmową, która po otrzymaniu informacji od czujek uruchamia sygnalizator w postaci świateł czy syreny. Wszystkie wyżej wymienione elementy są odpowiednio rozmieszczane w mieszkaniu i połączone np. za pomocą przewodów elektrycznych lub też bezprzewodowo. Rzecz jasna dobierając alarm do naszej posesji lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego montażysty. Jednak chcąc ograniczyć wydatki można próbować zainstalowania alarmu na własną rękę. Do domów mieszkalnych najczęściej stosuje się czujki, które wykrywają ruch. Mogą to być standardowe czujki PIR lub też czujki dualne, które odznaczają się bardziej precyzyjnym działaniem. Dodatkowo zalecane jest montowanie kontraktorów w drzwiach lub oknach, które powodują alarm w momencie ich otwierania.
Podstawowe rodzaje systemów alarmowych
Przeglądając oferty producentów systemów alarmowych można znaleźć trzy główne rodzaje tego typu instalacji.
Standardowe instalacje alarmowe to takie, które w montażu wykorzystują kable, prowadzące do alarmowej centrali. Takie typy alarmów są stosunkowo niedrogie i bardzo skuteczne. Montuje się je już podczas budowy domu, gdy kable muszą być przeprowadzone pod tynkiem.
Z kolei bezprzewodowe systemy alarmowe wykorzystują drogę radiową i wymagają zasilania przy pomocy baterii. Ich montaż może w zasadzie być przeprowadzony w dowolnym momencie. Alarmy bezprzewodowe mają jednak jedną wadę – fale radiowe mogą być zakłócane, co powoduje że są one mniej skuteczne niż standardowe systemy alarmowe, choć ich cena jest nieco większa.
Ciekawym rozwiązaniem jest SSWiN, System Sygnalizacji Włamania i Napadu. Tu główną rolę pełnią czujki, które wykrywają każdy ruch zarówno wewnątrz mieszkania, jak i poza nim. Sygnał alarmu następnie dociera do centrali, która emituje go dalej do właściciela lub też stacji monitorującej – firmy ochroniarskiej, zajmującej się monitorowaniem danego obiektu. Omawiany typ instalacji posiada również dodatkowe funkcje i detektory np. czujki stłuczenia szyby, wibracyjne (które wykrywają próbę zniszczenia drzwi) czy magnetyczne (umożliwiające wykrycie prób otwierania drzwi i okien). Systemy ochrony mienia.
Wybór systemu alarmowe wg. klasy ochrony
Przy wyborze systemu alarmowego ważne jest, by zwracać uwagę na ich oznaczenie literowe. Producenci właśnie według tego klasyfikują swoje alarmy. Na rynku istnieją cztery klasy systemów:
System alarmowy klasy A – a więc najpopularniejsze alarmy domowe. Stosowane w miejscach z niskim zagrożeniem włamaniem. Posiadają normalną odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. Nie są w żaden sposób zabezpieczone przed sabotażem.
System alarmowy klasy B – standardowe alarmy, odporne na zakłócenia elektromagnetyczne i zabezpieczone przed sabotażem. Wybierane przez osoby, które poszukują wysokiej jakości instalacji alarmowej.
System alarmowy klasy C – stosowane w budynkach o sporym zagrożeniu włamaniem. Nie ma możliwości ich neutralizacji, nawet przez włamywaczy dysponujących specjalistycznym sprzętem.
System alarmowy klasy S – to pierwsza liga alarmów. Świetnie radzą sobie we wszelkich warunkach. Są stale kontrolowane przez centrale, zabezpieczone przed sabotażem, bardzo odporne na zakłócenia. Kosztują dość sporo, jednak reprezentują najwyższą jakość.
Innym sposobem klasyfikacji systemów alarmowych jest ich podział w zgodzie z aktualną Polską Normą, która stwierdza cztery klasy bezpieczeństwa alarmów. Najniższą wśród nich jest klasa 1, polecana dla osób które uważają ryzyko włamania do ich mieszkania jako małe oraz że potencjalny złodziej dysponuje ograniczonym zakresem narzędzi typu łom, młotek itp. Klasa 2 systemu alarmowego to oferta skierowana do osób, uważających ryzyko włamania jako średnie lub małe. Tu z kolei przewiduje się, że włamywacz będzie miał średnią wiedzę o systemach alarmowych, zaś narzędzia jakich używa będą odrobinę lepsze niż w klasie 1. Klasa trzecia systemów alarmowych zabezpiecza przed włamaniami o ryzyku średnim lub wysokim. Tu już potencjalny złodziej będzie używał sprzętu elektronicznego i kompleksową gamę narzędzi. Ostatnia, najwyższa klasa alarmów to klasa 4 – tu ryzyko włamania jest wysokie. Toteż wszelkie elementy zabezpieczające mienie są najwyższej jakości.
Najważniejszą sprawą jest więc umiejętność oceny tego, jakie jest zagrożenie włamania w danym mieszkaniu, posesji. Pozwoli to oszczędzić czas, pieniądze oraz w optymalny sposób zabezpieczy nasz majątek. Jeżeli samemu nie potrafi się dokonać analizy sprzętu i własnych potrzeb warto skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się doradztwem w tej kwestii oraz instalacją odpowiedniego sprzętu. Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele firm produkujących systemy alarmowe. Warto jest zwrócić uwagę np. na takich producentów jak Satel, DSC czy Jablotron. Są to bardzo znane i solidne firmy w omawianej branży i z pewnością sprzęt od nich nabywany będzie posiadał najwyższą jakość.
Zobacz propozycję – Automatyka domu Wrocław