Wideodomofony powszechnie stosowane są przez spółdzielnie mieszkaniowe, prywatne firmy, choć takie rozwiązania coraz częściej można spotkać także w domach jednorodzinnych. Takie urządzenie jest idealnym zabezpieczeniem przed niepowołanymi osobami. By jednak wideodomofon działał poprawnie, musi być wykonany prawidłowy jego montaż.

Okablowanie domofonu – jaki kabel wybrać?

Dobranie odpowiedniego okablowania, jak i samego urządzenia jest sprawą priorytetową. Przed rozpoczęciem podłączenia wideodomofonu, warto dokładnie sprawdzić, w jaki sposób będzie przebiegał podłącz, czy kable będą poprowadzone wewnątrz budynku, czy na zewnątrz, w jaki sposób należy podłączyć urządzenie do zasilania. W większości przypadków przewody prowadzone są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, dlatego warto dobrać odpowiednie materiały przystosowane do zmiennych warunków. W sytuacji, gdy kable będą prowadzone pod ziemią, należy sprawdzić, czy obok nich nie przebiega sieć elektryczna, bo może zaburzać poprawne działanie wideodomofonu.

Przewody YTDY

Podłączając kable wewnątrz budynku, idealnie sprawdzą się przewody YTDY, zbudowane z miedzianych żył. Należy jednak pamiętać, iż długość przewodu ma znaczący wpływ na prawidłową pracę wideodomofonu, dlatego im dłuższy przewód, tym więcej miedzianych żył powinien posiadać. W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego wideodomofon jest bardzo dobrym narzędziem, by na bieżąco monitorować, kto akurat dzwoni do domu. Samo urządzenie nie jest tanie, lecz wydatek rzędu kilkuset złotych na pewno nie będzie obciążeniem.